Ekonomi bakanlar İğdır’da

Ekonomi bakanlar İğdır’daEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Famil Seyidov Iğdır valiliğince düzenlenen iş forumuna katıldılar.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin tek taraflı olarak Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne çeşitli imkanalr tanıdıklarını belirterek, "Alınan kararla, Nahçıvan'ın Türkiye'ye daha fazla ürün satması için tek taraflı olarak fedakarlık yapacağız. Nahçıvanlı kardeşlerimizin ürettiği ve üretme kapasitesi olan tüm ürünleri sanki yurt içinden alıyormuşuz gibi alacağız. Sıfır gümrük uygulayacağız." dedi.

Iğdır Üniversitesi'nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Famil Seyidov'un katılımıyla basın toplantısı ve iş adamaları formu düzenlendi.

Nahçıvan'a ilişkin Bakanlar Kurulunda aldıkları kararların detaylarını açıklayan Zeybekci, kardeşlik bağı ile bağlı olan iki tarafın ekonomik ilişkilerinin daha da güçleneceğini, ikili ekonomik potansiyelin daha yüksek olduğuna bunun için gelişmesi gerektiğini belirtti.

Ekonomi bakanlar İğdır’daZeybekci, "Türkiye olarak Nahçıvan'a tek taraflı sağlamış olduğumuz bir imtiyaz, vermiş olduğumuz fırsatlar ve imkanlar var. Nahçıvan'ın, ekonomik anlamda menfaat alanı, odaklanma alanı olarak görülmesini istiyoruz. Almış olduğumuz yeni kararların anlamı budur. Nahçıvan'la dış ticaret istenen seviyede hiç olmamış. 2016'da 27 milyon dolarlık dış ticaret hacmimiz var, 2017'nin 8 ayında 20 milyon dolar seviyesindeyiz. Bu, son derece düşük. İthalat hemen hemen sıfır." dedi.

Zeybekci, alınan kararla, Nahçıvan'ın Türkiye'ya daha fazla ürün satması için tek taraflı olarak fedakarlık yapılacağını bildirerek, "Nahçıvanlı kardeşlerimizin ürettiği ve üretme kapasitesi olan tüm ürünleri sanki yurt içinden alıyormuşuz gibi o şartlarla alacağız. Sınır ticareti kapsamında Kars ve Iğdır için değil, ülkenin tamamı için ticaret potansiyeli ortaya çıkacak. Nahçıvan'dan 43 ürünün alımını, Türkiye sınırları içinde bir ticaretmiş gibi gerçekleştireceğiz. Bu adımla, Nahçıvan'a en az 120 milyon dolarlık bir ticaret hacmini açmış olacağız. Biz istiyoruz ki Bizim için Kıbrıs neyse Nahcıvan da o olsun aradaki engelleri kaldıralım”" diye konuştu.

Ekonomi bakanlar İğdır’daEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev’ e seslenerek Azerbaycan da 2 gün sonra yapacağımız toplantıda ben konuyu dile getireceğim sizde destek verin Nahcıvanla Türkiye arasındaki vizeler kalksın karşılıklı olarak gidiş gelişler kolaylaşsın ”dedi.Bu arada Iğdır Milletvekili Nurettin Aras’a teşekkür eden Bakan, Bu paketin hazırlanmasında Iğdır Milletvekili Nurettin Aras’ın katkısı büyük”dedi:

Azerbaycan otoriteleriyle istişare edilerek, ticarette milli paraların kullanımında da hassasiyet gösterileceğini aktaran Zeybekci, "Bilerek ve isteyerek kasten burada bir proje deniyoruz. Türk Lirası ile ticareti zorunlu hale getiriyoruz. Aldığımız ve sattığımız ürünler Türk Lirası ile olacak ki araya başka şeyler girmesin, ticaret istediğimiz şekilde serbestçe yapılabilsin." ifadesini kullandı.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev de Türkiye ve Azerbaycan'ın bir millet ve iki devlet olduğunu belirtti. Türkiye'nin G20'ye üye olan, ekonomik potansiyele sahip dünyanın önemli devletlerinden birisi olduğuna işaret eden Mustafayev, "Alınan bu tedbirin çok büyük önemi var. Nahcivan yanında Iğdır, Kars, Erzurum için de önemli olan bir tedbir. Siyasi olarak da önemi büyük. Ülkeler arasında ticaretin artması açısından önemi var. Eminim ki ticaretin artmasında büyük sonuç verecek ve neticelerini izleyeceğiz. Bu imkanlardan istifade edip ticaret hacmini artıracağız ve daha yüksek neticeler elde edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu. Mustafayev, TANAP Boru Hattı gibi projelerle Azerbaycan'ın Türkiye pazarına yeni gaz hacmi sağlayacağına da işaret ederken, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'yle Londra'ya kadar demiryolu vasıtasıyla bağlanılacağını ifade etti.

Ekonomi bakanlar İğdır’daİqdır valisi Enver Ünlü de yaptığı konuşmada Iğdır’ın ekonomik durumuna değinerek Nahcıvan ile yapılacak olan ticaretle Iğdır ekonomik olarak gelişip cazibe merkezi haline gelecek.”dedi.

Daha sonra polis evinde yemek yenildi. Ardından Atatürk anıtına geçilerek Çelenk konuldu.Çelek konma törenine HDP’li Belediye başkanı Murat Yikit’inde katıldığı gözlendi.

Valilikten çıkan bakan ve beraberindekiler yürüyerek Ak partiye geçti. Bu arada ellerinde tartı aleti ile yolda müşteri bekleyen çocukların tartı aletine çıkan bakan Zeybekci, sakın kilomu yazmayın dedi.89 kilo gelen bakanın yanında bulunan il genel meclis başkanı Kurban Oluz, tartıcı çocuklara 10'ar tl para verdi.İl başkanlığında partililere seslenen Zeybekci ardından Ankara'ya haraket etti.